Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
Nagymintás, átfogó felmérést készített az Új Nemzedék Központ a magyar ifjúság szokásairól, jellemzőiről, attitűdjéről. A 15-29 éves korosztály legégetőbb problémái továbbra is létbizonytalanság, a kiszámíthatatlan jövő és a rossz anyagi körülmények, főleg emiatt harmaduk külföldön képzeli el a jövőjét.
A 15-29 népességet vizsgálta az Új Nemzedék Központ egy nagymintás (8000 fős), reprezentatív mintán. A kutatás a családalapítási motivációkat, a fiatalok oktatási helyzetét, munkaerő-piaci pozícióját, szabadidős tevékenységeit, politikai attitűdjét érintette.
Az adatokból kiderült, hogy a fiatalok negyede él házassági vagy élettársi kapcsolatban és az egyedül élők több mint kétharmada kötne házasságot a jövőben, míg 14% már vállalt gyereket.
A 15-29 évesek társadalmi mobilitása igen alacsony, a fiatalok iskolai végzettsége alapvetően összefügg szüleik iskolai végzettségévek. A nyelvvizsgát szerzettek aránya 2012-höz képest változatlan, egyharmad alatti, azonban az idegen nyelvet beszélők aránya kétharmad fölé került.
Emelkedett a munkavállalási kedv és a virtuális jelenlét
A munkanélküliség már nem olyan égető probléma a fiatalok számára, mint korábban, munkavállalási kedvük és érzékelt anyagi helyzetük is javult, ehhez az is hozzájárulhat, hogy majdnem egyharmaduk „zsebbe” kap fizetést. Ám emellett a problémáik rangsorában hangsúlyosabb helyet foglal el a létbizonytalanság és az anyagi nehézségek, valamint a kiszámíthatatlan jövő.
Szabadidejükben majdnem négyötödük tévézik, 70 százalékuk internetezik, felük hallgat zenét és csak 27 százalék sportol. Jellemző adat, hogy míg 2012-ben 31 százalék rendelkezett okostelefonnal, 2016-ban ez az arány már 85 százalék.
Jobb megélhetésre vágynak a fiatalok
A fiatalok kétharmada maradna itthon, egyharmada külföldön látja a jövőjét tanulás vagy munkavállalás szempontjából. A leginkább itthon tartó tényező a család, a leginkább kivándorlás mellett szóló pedig a jobb megélhetés.
A politikai aktivitás ebben a korosztályban emelkedett 2012-höz képest valamelyest, de egy ötös skálán mindössze 2,03 pont az átlag.